بازرگانی نیشگاز

نیشــــــ گــــاز

بازرگانی واردات قطعات خودرو

پشتیبانی 24/7

09170013337

شعبه ها

دبی / تهران / شیراز

خودروسازان علیه شورای رقابت متحد شدند

دسته بندی مقالات

خودروسازان علیه شورای رقابت متحد شدند
52
۱۸ بهمن ۱۴۰۱
پیشقدم

خودروسازان علیه شورای رقابت متحد شدند

شورای رقابت به تازگی دستورالعملی برای فروش خودرو به خودروسازان ابلاغ کرده که با واکنش گسترده ای از سوی آن ها روبرو شده است. گروه بهمن و گروه صنعتی ایران خودرو به صورت علنی مخالفت خود را با مصوبه شورای رقابت اعلام کردند و گفتند فروش خود در بورس کالا را لغو نخواهند کرد. سایپا نیز با صدور اطلاعیه‌ای عنوان کرده است که اثر این مصوبه بر شرکت را به اطلاع سهامداران می‌رساند، به طوری که شورای رقابت دستورالعملی را که روز یازدهم بهمن‌ماه تصویب کرده بود منتشر کرد.
بر اساس این دستورالعمل عرضه خودرو در بورس کالا به‌طور کلی از فهرست شیوه‌های فروش خودرو سواری حذف شده است که این خبر نه تنها موجب ریزش بازار سهام شد بلکه واکنش فعالان و اهالی بازار سرمایه را به دنبال داشت. حتی یک عضو شورای رقابت هم علیه این دستورالعمل اعلام موضع کرد. مهدی طغیانی ،عضو ناظر مجلس در شورای رقابت گفته است: اعضای ناظر مجلس در شورای رقابت مخالف شدید مصوبه این شورا در خصوص دستورالعمل عرضه خودرو بوده و مبانی این تصمیم را قابل قبول نمی‌دانند و مبانی نظری این مصوبه محل ایراد است و باید درباره چگونگی اعمال اصلاحات یا اعتراض نسبت به این مصوبه، قانون را اصلاح یا استفساریه دهیم؛ باید قانون مربوط به شورای رقابت در مجلس اصلاح شود.
سکوت سازمان بورس
با این حال اما روز گذشته هیچ‌گونه واکنشی از سوی سازمان بورس دیده نشده است. تنها رئیس سازمان بورس اعلام کرده است که عرضه خودرو در بورس کالا را به علت حمایت از حقوق سهامداران و خروج صنعت خودرو از زیان‌دهی پیگیری می‌کنیم. در همین حال روز گذشته حمیدرضا دانش‌کاظمی، عضو شورای عالی بورس با اشاره به دستورالعمل شورای عالی رقابت در مورد تنظیم بازار خودرو اظهار کرد: قرار است شورای عالی بورس روز سه‌شنبه ساعت 14 جلسه‌ای داشته باشد و احتمالا این موضوع در این جلسه مطرح خواهد شد البته موضع شورای عالی بورس مانند قبل مشخص و شفاف است، این شورا بر این باور است که نه تنها عرضه خودرو در بورس کالا باید ادامه یابد بلکه همه محصولات و نه فقط 7 درصد محصولات باید در بورس عرضه شود که با این حال اما دو نکته در این میان خودنمایی می‌کند؛ نخست انفعال سازمان بورس و وزارت اقتصادی به عنوان متولیان بازار سرمایه و مدافعان منافع سهامداران و ناشران و دیگری عدم تشکیل جلسه فوری شورای عالی بورس برای بررسی دستورالعمل جدید شورای رقابت.
واکنش خودروسازان
به هر روی اما دیروز خودروسازان برای حمایت از منافع خود و سهامداران، وارد میدان شدند و نسبت به دستوالعمل جدید واکنش نشان دادند.
بهمن‌موتور اطلاعیه صادر کرد
گروه بهمن اعلام کرد دستورالعمل شورای رقابت را نپذیرفته و در اطلاعیه‌ای عنوان کرد: شرکت گروه بهمن اعتقاد دارد مصوبه مذکور نافی سایر قوانین جاری کشور درخصوص کالاهای پذیرفته شده در بورس کالا است و لذا قصد پیگیری موضوع را از طریق مجاری قانونی دارد که در ادامه این اطلاعیه آمده است: «ضمنا برنامه فروش سال 1401 شرکت فرعی بهمن موتور از طریق بورس کالا و سایر روش‌ها صورت پذیرفته است و این مصوبه تاثیری بر عملکرد سالجاری این شرکت نخواهد داشت.»
اظهارات مدیرعامل ایران‌خودرو
در همین حال مدیرعامل ایران‌خودرو هم در مجمع این شرکت نسبت به مصوبه شورای رقابت واکنش نشان داد و مهدی خطیبی، مدیرعامل ایران خودرو گفت: قرار شده است با هماهنگی با ‌بهمن و سایپا اقدام جمعی و نامه‌نگاری حقوقی با شورای رقابت انجام دهیم و ماجرا را به تجدید نظر ببریم و قیمت‌گذاری دستوری بیش از هر موضوع دیگری شرکت‌های خودروساز را آزار داده است و عرضه خودرو در بورس کالا توفیقات زیادی برای ما داشت؛ بیش از 89 درصد خریداران بورس، مصرف‌کننده نهایی هستند؛ ما محصولات را زیر قیمت بازار به فروش رسانده‌ایم و در نتیجه از زیان خارج شدیم. اگرچه طی روزهای گذشته زمزمه‌هایی مبنی بر تغییر مدیرعامل ایران‌خودرو به گوش می‌رسد اما با این حال، به نظر می‌رسد خودروسازان برای مقابله با دستورالعمل شورای رقابت مصمم و هم‌پیمان شده‌اند. اما آیا آنها می‌توانند در برابر لابی قوی شورای رقابت مقاومت کنند که به نظر می‌رسد مصوبه شورای رقابت در دولت نیز موافقان و مخالفان زیادی دارد و آرا در این باره یکپارچه نیست. از سویی رسانه‌های دولت علیه مصوبه شورای رقابت قلم می‌زنند و از سوی دیگر وزارتخانه‌های صمت و اقتصاد در این باره سکوت پیشه کرده‌اند.
شفاف‌سازی محتاطانه سایپا
به گزارش تجارت‌نیوز، در این میان شرکت سایپا نیز موضع محتاطانه‌ای اتخاذ کرده است؛ این شرکت با صدور اطلاعیه‌ای در کدال اعلام کرد: به استناد ماده 2 مکرر 3 دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان به اطلاع می‌رساند پیرو اخبار منتشر شده در پایگاه خبری شورای رقابت مبنی بر تصویب دستورالعمل تنظیم بازار خودرو سواری به استحضار می‌رساند آثار و تبعات مالی مفاد مصوبه شورای رقابت در دست بررسی بوده که در اسرع‌وقت به استحضار سهامداران محترم خواهد رسید. بدیهی است در صورت وقوع هرگونه رویداد با اهمیت، مراتب مطابق مفاد ماده 13 دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان افشا می‌شود که در همین حال به منظور بررسی وضعیت شفافیت اطلاعاتی ناشر، نماد معاملاتی سایپا حداکثر تا دوم اسفندماه تعلیق شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسترسی سریع

با ما تماس بگیرید

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به بازرگانی نیشــ گــاز می باشد.

www.Nishgaz.com