بازرگانی نیشگاز

نیشــــــ گــــاز

بازرگانی واردات قطعات خودرو

پشتیبانی 24/7

09170013337

شعبه ها

دبی / تهران / شیراز

نگاهی دقیق بر اجرای طرح مالیات از خودرو های لاکچری

دسته بندی مقالات

نگاهی دقیق بر اجرای طرح مالیات از خودرو های لاکچری
43
۲۲ بهمن ۱۴۰۱
پیشقدم

نگاهی دقیق بر اجرای طرح مالیات از خودرو های لاکچری

این روز ها افزایش قیمت روزانه و حتی ساعتی کالا های مختلف از جمله اساسی و غیر اساسی تبدیل به یک روال عادی شدی و اوضاع به گونه ای است که خریداران و فروشندگان تنها پس از جستجوی اینترنتی قیمت ها اقدام به معامله کالا های خود می کنند تا دچار ضرر و زیان نشوند. با این روند، کلمه لاکچری که تا چندی پیش تنها به تعدادی محدودی از خدمات و کالا ها اطلاق می شد، اکنون وسعت بیشتری یافته است.
از طرف دیگر مالیات بر خودرو و مسکن لاکچری نیز به گفته بسیاری از کارشناسان در این حوزه قابل بررسی بیشتری است، چراکه افزایش قیمت برخی از خودروها که تا چندی پیش در رده‌بندی معمولی قرار داشتند با افزایش روزمره تورم دولتی در گروه لاکچری قرار گرفته‌اند و مستلزم پرداخت مالیات بر اساس مصوبه‌های جدید شده‌اند این درحالی است که تا چند سال قبل با پرداخت مبلغ 500 تا 700 میلیون تومان امکان خرید بهترین و به روزترین خودرو خارجی وجود داشت و هم اکنون با این مبلغ می‌توان خودروی ساده داخلی را خریداری کرد که به گمان این افراد پرداخت کننده اصلی مالیات بر لاکچری‌ها باید خود دولت باشد که کنترلی بر افزایش قیمت‌ها ندارد.
بی‌عدالتی در پرداخت‌های موازی خودروهای وارداتی
بابک صدرایی کارشناس خودرو در این خصوص گفت: اجری طرح مالیات بر خودروهای لاکچری که خودروهای خارجی هستند درحالی که همزمان با واردات آن به کشور با پرداخت عوارض، گمرکی بسیار بیشتر از هزینه برآورد شده مالیاتی، پرداختی صورت گرفته است که بی‌عدالتی محض است و به نوعی نابسامانی در نظام مالیاتی است که به پرداخت‌های موازی و در نهایت نارضایتی کاربران منتهی می‌شود. او افزود: خودروهای گران شده که هم اکنون از سوی دولت لاکچری اطلاق می‌شوند توسط سیاست‌گذاری‌های اشتباه و برنامه‌ریزی‌های نادرست دولت افزایش قیمت داشته است و تقسیم بندی خودروها و ارزش‌گذاری آنها بر چه اساسی صورت می‌گیرد همچنین مشخص نیست برآورد میزان مالیات آن در راستای افزایش مستمر نرخ تورم سالانه چگونه انجام می‌شود و اینکه آیا استهلاک این خودروها در فرآیند تعیین میزان مالیات لحاظ می‌شود یا خیر.
عملکرد غیرشفاف دولت‌ها در هزینه‌کردهای مالیاتی
صدرایی ادامه داد: مشخص نیست دولت‌ها مالیات‌های دریافت شده را در چه بخشی هزینه می‌کنند و آیا قصد این را دارد که اقدامی مناسب مثلاً برای جمع‌آوری خودروهای فرسوده، کاهش آلودگی هوا، بهبود وضعیت حمل و نقل، کاهش قیمت خودرو انجام دهد یا خیر که این رویکرد نیازمند اطلاع‌رسانی شفاف و عملکرد مثبت دولت دراین خصوص است تا مالیات ستانی در تعاملی دوجانبه با سیاست برد – برد اجرایی شود. این کارشناس بیان کرد: دریافت مالیات در حوزه‌های مختلف در اکثر کشورهای جهان با نظام مالیاتی قوی در حال اجراست و این امر شامل خودرو نیز می‌شود اما قیمت خودرو در این کشورها در مقایسه با ایران بسیار کمتر است و از سوی دیگر میزان دریافت عوارض، گمرکی یا وجود ندارد یا این رقم هم بسیار کمتر از آنچه در ایران است می باشد، از سویی دیگر امکان دسترسی کاربران به چگونگی نحوه هزینه کرد مالیات‌های پرداخت شده توسط مودیان برای همگان وجود دارد تا در آینده با طِیبِ خاطر بیشتری نسبت به پرداخت مالیات اقدام کنند. او معتقد است: اعلام برنامه‌های دولت و نهادهای مسئول در راستای مالیات ستانی از خودروهای به واقع لاکچری و بیان چگونگی هزینه کرد آن بهترین راهکار برای اجرای این طرح در کشور است تا به صورت مطلوب شاهد اجرای آن باشیم.
مالیات خودرو‌های یک میلیاردی
بر اساس این گزارش دارنده‌های خودرو‌های بالای یک میلیارد، باید مالیات پرداخت کنند و این موضوع شفاف است. همچنین مجلس شورای اسلامی ‌این قانون را در سال 1400 تعیین کرده و در همین سال هم قابل اجرا است. نکته مهمی ‌که می‌توان گفت این است که خودروهایی که ارزش قیمتی آنها کمتر از یک میلیارد باشد، شامل قانون پرداخت مالیات ‌خودرو لوکس میلیاردی نیستند و نباید مبلغی را پرداخت کنند، اما خودرو‌های بالای یک میلیارد باید به موقع و تا زمان مشخص، مالیات خودرو‌های لوکس خود را پرداخت کنند و اگر مالک خودرویی، ارزش ریالی خودرو آن بالای یک میلیارد و 200 تومان باشد باید سالانه 1 درصد از مبلغ 200 میلیون تومان را به عنوان مالیات پرداخت کند همچنین اگر ارزش ریالی خودرو وی مبلغ یک میلیارد و 500 میلیون باشد، باید سالانه 1 درصد از 500 میلیون را به عنوان مالیات بپردازد که معادل 5 میلیون تومان می‌شود. مدارک مورد نیاز برای صدور اظهارنامه مالیاتی نقل و انتقال خودرو‌هایی که مشمول مالیات هستند، ممنوع است. دقت کنید که قبل از خرید و پرداخت پول، اظهارنامه مالیاتی از فروشنده دریافت کنید. برای صدور اظهارنامه مالیاتی باید مدارکی تحویل دهید که عبارتند از: کارت ملی و شناسنامه، مدرک شناسایی مالکیت خودرو(مدرک شناسایی مالکیت خودرو: سند کمپانی خودرو، سند قطعی یا بنچاق، قرارداد اجاره به شرط تملیک، برگ ترخیص از گمرک، وکالت نامه و نامه مزایده)، برگ سبز
چگونه می‌توان از مبلغ دقیق مالیات خودرو لوکس اطلاع داشت؟
این گزارش می‌افزاید: با توجه به قانون تصویب شده در مجلس شورای اسلامی، مالیات ‌خودرو لوکس باید اجرا شود و تمام افراد حقیقی و حقوقی باید از این قانون پیروی کنند و برای پرداخت مالیات خود باید از یک مشاوره مالیاتی ماهر استفاده کنند تا در زمان نقل و انتقال خودرو خود مشکلات مالیاتی راه شما را سد نکنند علاوه بر مالیات، خرید بیمه بدنه یکی دیگر از دغدغه‌های لوکس سوار است، چراکه هزینه‌های تعمیر و تعویض قطعات این خودروها بسیار بالا است، چراکه اغلب مالکان خودروهای گران قیمت برای آسودگی خاطر خود، بیمه بدنه خریداری می‌کنند از طرفی تحریم‌ها، برخی از ساختار حاکمیتی ایران را تغییر داده‌است و این بار پرداخت مالیات به افراد ثروتمند و دارای خودرو لوکس می‌رسد و دیگر بودجه سالانه فروش نفت نمی‌تواند به تنهایی پاسخگو باشد که در این شرایط که درآمد از طریق فروش نفت و متعلقات آن کاهش یافته، قانون پایه مالیاتی افزایش داشته‌است و دولت تصمیم دارد از افراد ثروتمند در قالب قانون مالیات ‌خودرو میلیاردی به صورت ماهانه یا سالانه دریافت کند تا فشار اقتصادی از دوش دهک کم درآمد کاهش پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسترسی سریع

با ما تماس بگیرید

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به بازرگانی نیشــ گــاز می باشد.

www.Nishgaz.com